Részletek
Menekülők. Történelmi dráma két felvonásban
A történelmi dráma 1660-ban, Debrecenben játszódó események három napját eleveníti fel, miután a török seregek elfoglalják Váradot, és a menekülők egy része, köztük a református iskola közel száz diákja és tanára itt keres menedéket. A színdarab nemcsak a Kollégium történetében meghatározó eseményeket jeleníti meg a mai olvasó számára is befogadható formában, hanem érzékletesen ragadja meg a közösségi és egyéni sors, a nélkülözés és kilátástalanság, illetve a keresztyén hit, reménység és felelősség feszültségeit és összefüggéseit is.
A dráma a Reformáció 500 „Akikre nem volt méltó e világ” drámapályázat nyertes alkotása.
„A kortárs színház nem a nézőt viszi a múltba, és nem a múltat emeli át a néző jelenébe, hanem a nézők közösségének saját valóságát szeretné átélhető jelenné tenni, azaz létezésünk igazolására javasol rejtélyes bizonyítékokat... A Menekülők az emelkedettnek ható régi nyelvezete ellenére a közvetlenségével lep meg.” (Visky András)
„A színdarab azokat az erkölcsi dilemmákat veti fel, hogyan is cselekszünk nehézségek, ránk nehezedő terhek, háborúk, kataklizmák idején. Amikor a normális cselekvésnek nincs normája,
a törvény és törvénytelenség közt keskeny a határ, a rend rendetlenségben nyilvánul meg. Az erre adott válasz hitünk és életünk állapotát is tükrözi.” (Bölcsföldi András)
Győri L. János (1958) a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumának tanára, irodalom- és művelődéstörténész.
Győri Katalin (1982) a Baár-Madas Református Gimnázium tanára, író, műfordító.
A könyv a Kálvin Kiadó és a Tiszántúli Református Egyházkerület közös kiadása.